Czy wynajem busa lub autokaru jest alternatywą dla posiadania firmowych pojazdów?

Wysłany przez:

Poruszając temat floty pojazdów dostępnej we współczesnych firmach, trzeba patrzeć całościowo na konstrukcję nowoczesnego przedsiębiorstwa. Obecnie prężne firmy nie muszą być kombinatami, zapewniającymi we własnym zakresie obsługę całościową spraw firmowych. W tym tekście rozpatrzymy zagadnienie zlecenia zapewnienia transportu firmowego usługodawcy zajmującemu się przewozem osób.

Firma przewozowa jako podwykonawca

Częstym zjawiskiem jest korzystanie przez małe i duże firmy z usług firm podwykonawczych w różnych zakresach działalności. Na przykład firma budowlana z Warszawy będąca głównym wykonawcą, zleca część obowiązków innym podmiotom wykonawczym.

Dotyczy to nie tylko prac stricte budowlanych, ale też na przykład obsługi księgowej i prawnej. Tak samo jest z samochodami – zależności od modelu firmy może ona posiadać własny tabor, ale nie jest to konieczność. Korzystanie w tym zakresie z oferty firm transportowych jest znaną i stosowaną alternatywą.

Czynnik ekonomiczny w korzystaniu z wynajętego busa lub autokaru

Niejednokrotnie utrzymywanie pojazdów na stanie firmy jest bezcelowe. Trudno jest uzasadnić utrzymywanie autokaru lub nawet kilku, które przydają się w najlepszej sytuacji kilka razy do roku. Tymi okazjami są np. wyjazdy integracyjne lub inne okoliczności, wymagające transportu dużej liczby pracowników. Pamiętajmy, że nieużywany autokar również oznacza koszty. Niezbędne jest chociażby zapewnienie bezpiecznego miejsca postojowego, aby taki sprzęt nie uległ uszkodzeniu. Koszty przeglądów i napraw też nie są bez znaczenia. Utrzymujemy na etacie większą liczbę kierowców. Powyższe argumenty wyraźnie przemawiają za słusznością wynajmowania autokarów.

Rozwój firmy i korzystanie z pełni usług firm przewozowych

Nasza firma powinna się rozwijać, a inwestowanie w transport jako w osobną gałąź firmy, może być chybionym pomysłem. Rynek motoryzacji się zmienia, firmy przewozowe też zmieniają swoją paletę usług. Nie będzie przyjemną sytuacja, gdy zostaniemy po jakimś czasie z przestarzałym taborem na stanie naszej firmy. Może to wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy w oczach obecnych i potencjalnych kontrahentów.

Renomowana firma oferująca przewóz osób zapewni nam pojazdy wysokiej klasy, z odpowiednim wyposażeniem. Możemy korzystać z jej usług okazjonalnie lub ustalić warunki długoterminowej współpracy. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb oraz ewentualnych planów rozwoju naszej działalności.

Pamiętajmy, aby wybierać firmę o szerokim spektrum usług

Firma zajmująca się wynajmem autokarów i busów powinna zapewnić nam ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i raczej nie ma tu miejsca na kompromis. Firma transportowa ma za zadanie oferować tak wysoki poziom usług, abyśmy byli przeświadczeni o słuszności strategicznej decyzji w działaniu firmy.

Powierzenie kwestii transportu firmie przewozowej jest alternatywą dla posiadania własnego zaplecza samochodowego.

W następnym tekście poznamy transport autokarowy i jego pozycję na tle środków transportu publicznego.