Przewozy autokarowe osób niepełnosprawnych oraz przewozy busem

Wysłany przez:

Osoby niepełnosprawne to grupa, która z biegiem czasu funkcjonuje w sposób bardziej aktywny. Umożliwiają to różne udogodnienia techniczne. Coraz częściej przemieszczają się samodzielnie i z rodziną lub przyjaciółmi. Przyjrzymy się wybranym aspektom związanym z podróżowaniem osób niepełnosprawnych w wynajętych autobusach oraz za sprawą przewozów autokarowych.

Osoby z problemami w chodzeniu podróżujące autokarami i autobusami na wynajem

Problemy z poruszaniem się nie muszą stanowić przeszkody w podróżowaniu. Osoby opierające się na lasce albo chodzące o kulach, tak samo chcą poznawać piękno naszego świata i uczestniczyć w różnych wycieczkach. Licząca się na rynku firma przewozowa powinna zrobić wszystko, aby takim osobom podróżowało się komfortowo.
Doświadczony kierowca powinien:

  • zaoferować pomoc przy w siadaniu i dotarciu do fotela,
  • zaproponować miejsce znajdujące się blisko drzwi pojazdu – ułatwi to wsiadanie i wysiadanie z autokaru, a w przypadku sytuacji awaryjnej, będzie możliwość szybszej ewakuacji tej osoby,
  • zadbać, aby laska lub kule tego pasażera leżały w dostępnym miejscu i nie były zagrożeniem podczas jazdy. Muszą być stabilnie ułożone aby się nie przemieszczały.

Inną sytuacją jest poruszanie się osób z niepełnosprawnością na wózkach. Należy wtedy zapewnić miejsce także na umieszczenie wózka. Warto wybierać transport, który ma zasobne luki bagażowe. Wygodne fotele są też istotnym elementem takiego taboru. Osoba z opisywaną niepełnosprawnością może być szczególnie wyczulona na komfort siedzenia. Siedzenia wysokiej jakości są istotne przy podróżowaniu pasażerów z chorobami kręgosłupa.

 

Opel Vivaro srebrny bus

Niepełnosprawni z psem asystującym w przewozie osób

Pies asystujący to bardzo dobra pomoc osobie niepełnosprawnej. Osoba z niepełnosprawnością ma ścisłą relację ze swoim czworonogiem. Należy mieć na uwadze, że taka osoba będzie podróżować razem ze swoim psem.

Są różne psy asystujące: pies przewodnik osoby niewidomej, pies asystujący osobie poruszającej się na wózku, pies sygnalizujący zbliżający się atak choroby np. epilepsji.

Takie zwierzę jest specjalistycznie szkolone, posiada certyfikat i jest w widoczny sposób oznaczone. Prawo obowiązujące w Polsce zezwala osobom niepełnosprawnym z psami asystującymi m.in. na poruszanie się środkami transportu publicznego (źródło:1art. 20a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U. 1997 nr 123 poz. 776 z zm.)

Prawo nie dotyczy firm przewozowych, które nie realizują zadań związanych z transportem publicznym. Liczący się na rynku usługodawca powinien jednak być gotów na przewóz osoby niepełnosprawnej z jej czworonożnym przyjacielem. Wpływa to pozytywnie na wizerunek firmy transportowej, świadczy o jej otwartości na specyficzne potrzeby klientów i pozytywnie oddziałuje na osoby z niepełnosprawnością i ich otoczenie, zachęcając je do korzystania z dobrodziejstwa, jakim jest podróżowanie.

Podróż z psem to ryzyko zanieczyszczenia tapicerki. Nie należy jednak się zniechęcać przed wpuszczaniem na pokład autobusu takich osób z psami. Wystarczy mieć odpowiedni materiał, którym można osłonić tapicerkę fotela. Kierowca widząc, że będzie podróżowała osoba z psem asystującym może założyć materiał ochronny przed sierścią psa. Należy wówczas poinformować osobę niepełnosprawną, w jakim celu jest zastosowany ten środek ochrony. Ważne jest, aby w takich sytuacjach kierowca wykazywał chęć nawiązania porozumienia.

Renomowane firmy przewozowe otwarte na potrzeby osób niepełnosprawnych

Powyższe przykłady niepełnosprawności i wskazania jak w danej sytuacji postępować, to przykład potrzeb, które mogą mieć klienci z niepełnosprawnością.

Odezwij się do nas i przedstaw nam swoje potrzeby, nawet najbardziej specyficzne. Dołożymy starań, aby podróż była zgodna z oczekiwaniami.

W następnym artykule przedstawimy 7 zalet wynajmu busa z kierowcą. Zachęcamy do czytania.